TARTACZNICTWO W LICZBACH – OSTATECZNE WYNIKI 2016 ROKU

Zgodnie z ustaloną tradycją, materiał niniejszy przedstawia najnowsze dane statystyczne GUS o „całościowej” (w ujęciu GUS) produkcji wyrobów z drewna w poprzednim roku, stanowiąc aktualizację prezentowanych Czytelnikom wcześniej danych „cząstkowych” (odnoszących się do dużych podmiotów gospodarczych, o zatrudnieniu co najmniej 50 osób).

Wobec braku odpowiednich, „całościowych” danych w zakresie wielkości zatrudnienia i rentowności obrotu, jedynym źródłem informacji na ten temat pozostają dane „cząstkowe” (przedstawione w materiale „Wstępne wyniki 2016 roku” – „Rynek Drzewny” Nr 2/2017).

Ostateczne wyniki handlu zagranicznego drewnem i produktami drzewnymi przedstawione zostały w Nr 3/2017 „Rynku Drzewnego”.

Oszacowanie rzeczywistej produkcji tarcicy

Za podstawę zaktualizowanego oszacowania rzeczywistej produkcji tarcicy w Polsce (tab. 1) przyjęto dostępne obecnie dane GUS o wielkości pozyskaniu drewna wielkowymiarowego i ostateczne dane CAAC o handlu zagranicznym tym surowcem w 2016 roku.

Z porównania oszacowań za rok 2016 i 2015 wynika teoretyczna możliwość nieznacznego, o 2,4%, wzrostu produkcji tarcicy ogółem, w tym iglastej o 3,3%, natomiast w przypadku tarcicy liściastej szacunki powyższe wskazują na możliwość jej zmniejszenia o 2,1%. Zestawienie tych teoretycznych wskaźników z oficjalnymi danymi statystycznymi GUS (jak w tab. 2) wykazuje zbliżony poziom dla produkcji tarcicy ogółem, przy pewnym „zawyżeniu” indeksu w przypadku tarcicy iglastej i dość znacznym „niedoszacowaniu” w przypadku tarcicy liściastej.

Dostęp do artykułów w działach „Ceny” i „Przemysł drzewny w liczbach” jest płatny* i wymaga zalogowania.

Chesz przeczytać ten artykuł?

Zaloguj się:

  *Dostęp na 24h już od 2,00PLN +23%VAT.

  Członkowie Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego korzystają z usług serwisu ZA DARMO!
  W celu uruchomienia darmowego dostępu skontaktuj się z Biurem Izby mailem biuro@przemysldrzewny.pl lub telefonicznie 61 822 47 52.

  Zalogowanie oznacza zaakceptowanie Regulaminu

  Nie masz loginu i hasła?

  Polecane oferty:

  Drzwi sosnowe Legno Lusso model 6 z okienkiem
  Drzwi sosnowe Legno Lusso model 6 z okienkiem
  sprzedam palety jednorazowe 1200x800
  sprzedam palety jednorazowe 1200x800
  Zakupimy duże ilości deski paletowej I gatunku
  Zakupimy duże ilości deski paletowej I gatunku