Tartak nowej generacji Przecierać „drewno przemysłowe” i pomimo tego w krótkim czasie spłacić zainwestowane 32 miliony euro

pobierz artykuł jako PDF lub Drukuj

Najbardziej interesującą nową inwestycją tartaczną w 2017 roku był uruchomiony w Estonii Toftan 2. Zbudowany od podstaw, w południowo wschodniej części kraju, tartak przeciera tylko to co jest najczęściej do kupienia w promieniu 50 km: kłody o średnicy od 8 do 20 cm i długości 3m. Aby z takim cienkim surowcem uzyskać odpowiednią ilość przetarcia, potrzebna jest prędkość i dyspozycyjność. Aby przy tym zarabiać  pieniądze niezbędna jest wysoka wydajność materiałowa i dokładne sortowanie jakościowe. Kierownik zakładu Martin Arula dal sobie 9 miesięcy czasu na zwiedzanie referencyjnych zakładów. Znalazł rozwiązanie u skandynawskich producentów maszyn.

Nakłady na nową inwestycję o całkowitej wartości wynoszącej 32 miliony euro – powinny się zwrócić 100% właścicielowi Toftan 1 i Toftan 2, szwedzkiej firmie Karl Hemin AB, w ciągu 6 lat przy pracy dwuzmianowej.  „Takie osiągniecie przy określonych cenach surowca nie jest trudne” - tak mógłby myśleć niejeden czytelnik. Jednak to wcale nie jest łatwe zadanie. Arula kalkulował, że „swoje” drewno przemysłowe kupi w cenie 65 euro/m3 loco tartak. Za drewno o średnicach powyżej 20 cm trzeba zapłacić co najmniej 90 euro/m3.

Toftan 2 jest faktycznie częścią klastra drzewnego: Granul Invest produkuje na sąsiedniej działce pelet z drewna okrągłego a siostrzany tartak Toftan 1 od połowy lat 90-tych przeciera drewno iglaste o przeciętnej średnicy powyżej 20 cm. Dlatego klaster kupuje drewno w bardzo szerokim zakresie wymiarowym. Drewno jest już w lesie wstępnie sortowane dla tych trzech odbiorców.

Miałem jasne wytyczne dotyczące zdolności przetarcia. Producenci, którzy mogli mi pokazać referencyjne zakłady spełniające moje wymagania otrzymali zamówienie - Martin Arula, kierownikToftan 1 i Toftan 2.

Efektywność w polu widzenia

Toftan 2 to dla autora pierwszy tartak, który zasłużył na końcówkę „4,0”. Już na stanowisku operatora składu surowca produkcji firmy Nordautomation, dominują monitory z pewną liczbą w  prawym górnym rogu: całkowita efektywność. Gdy całkowita efektywność zakładu zbliża się do pożądanego progu 70%, Smiley zaczyna się powoli uśmiechać. I operator też, ponieważ wynagrodzenie każdego z zaledwie 18 pracowników jest zależne również od wyniku zmiany.

Przyporządkowany kłodzie już przy pierwszym pomiarze na składzie surowca schemat przetarcia decyduje o zrzuceniu kłody do określonej kieszeni przenośnika sortowniczego. W ciągu 1 minuty sortowane jest do 50 kłód. Prędkość przenośników sięga 210 m/min.

2200 kłód na godzinę

Ze składem surowca bezpośrednio graniczy hala przetarcia. Ładowarki firmy Swetruck podają kłody do linii do przetarcia drewna średniowymiarowego firmy Weisto. Niewyobrażalna liczba 2200 kłód na godzinę jest podawana do tej linii. „Nasz rekord to 3000”, mówi z dumą Arula.

W tartaku Toftan 2 korowanie odbywa się bezpośrednio przed przetarciem. System podawania kłód firmy Nordautomation podaje kłody czoło w czoło – bez odstępów. Dzięki temu kłoda za kłodą przechodzi przez korowarkę Valon-Kone z prędkością do 180 m/minutę. Za korowarką znajduje się urządzenie pomiarowe mierzące w trzech płaszczyznach (3D) firmy Prologic. Dane pomiarowe z urządzenia są przekazywane do głównej maszyny do przetarcia firmy Veisto. Następnie kłody podawane są do HewSaw R200 1.1. z lukami między kłodami o długości 40 cm i z uwzględnieniem krzywizny.  Prędkość posuwu sterowana za pomocą serwomechanizmu zawiera się w przedziale od 70 do 200 m/minutę. Podczas wizyty Holzkuriera przecierano z prędkością zimową: 46 kłód na minutę.

Możliwa tarcica – nawet jeśli bardzo cienka

Przetarcie wszystkich kłód odbywa się wyłącznie przy uwzględnieniu optymalizacji wydajności materiałowej. „50% wydajności materiałowej z kłody” wymaga Arula zgodnie z mottem: „Wszystko jest lepsze niż zrębki”. W związku z tym bardzo wysokie wymagania stoją przed urządzeniami do manipulacji tarcicy. Urządzenia te muszą sobie poradzić  z „deseczkami” bocznymi o wymiarach przekroju poprzecznego 12 mm na 70 mm. Już na początku linii przy wstępnym sortowaniu wymagana jest prędkość do 200 desek na minutę zarówno dla sortowni dla desek bocznych jak i dla sortowni dla materiału głównego.

Prędkość stale rośnie

Prędkość produkcji  w tartaku Toftan 2 począwszy od składu surowca poprzez linię do przetarcia aż do dalszego przerobu stale wzrasta. Dlatego najtrudniejsze zadanie do wykonania otrzymał szwedzki producent urządzeń pracujących z dużą prędkością: Gunnarsson. „Przyspieszacz desek” (© Holzkurier 2013) został zastosowany, według kierownika sprzedaży Jörgena Gunnarssona, ze względu na trzy parametry: „prędkość, dokładność i mała ilość personelu niezbędnego do obsługi urządzenia”.

Pięciu ludzi w tartaku

W hali przetarcia pracuje dokładnie pięciu pracowników: jeden operator linii przetarcia, dwóch na sortowni do tarcicy, jeden przy pakowaniu i jeden skoczek.

Wszystkie etapy produkcji przebiegają automatycznie i są komputerowo optymalizowane. Nie da się inaczej. Żaden człowiek nie jest w stanie dokonać oceny jakościowej z prędkością powyżej 200 desek na minutę, żaden człowiek nie będzie w stanie układać przekładek przy 17 dwumetrowych warstwach na minutę. Ok. – kantówki może ktoś pomiędzy pakietami ułożyć,  ale to byłoby już w samej Estonii (przeciętne zarobki 1250 euro brutto) za drogie. Dlatego Gunnarssonn zamontował obieg zamknięty dla przekładek i dla kantówek. Są one automatycznie układane, zdejmowane i zawracane.

W obu liniach do sortowania tarcicy dwa duże przenośniki odbierają materiał główny i materiał boczny z hali przetarcia. Stanowią one również miejsce magazynowania tarcicy przed sortowaniem i przed pakietowaniem wysuszonej tarcicy.

Zazwyczaj wyraźnie więcej pracowników

„Przy linii do sortowania tarcicy mokrej stoi tylko jeden człowiek, którego zadaniem jest uważać. Za nim układane są automatycznie sztaple do suszenia. Na podobnym stanowisku w tartakach w Europie Środkowej sześciu i więcej ludzi ma co robić” – mówi Stephen Lohmeyer, którego firma Scantec od 40 lat współpracuje przy różnych projektach z firmą Gunnarsson i która w 2017 roku przejęła przedstawicielstwo Gunnarssona w krajach niemieckojęzycznych.

Cała tarcica jest suszona w suszarniach firmy Heinola. Po osiągnięciu docelowej wilgotności sztaple trafiają ponownie na urządzenia firmy Gunnarsson. Ze sztapla zdejmowana jest warstwa po warstwie, następuje kontrola wilgotności (Brookhuis) i ponowna dokładna ocena powierzchni tarcicy (Rema). Na podstawie tych informacji dwa trimmery zamieniają cyfrowe propozycje optymalizacji w konkretne długości tarcicy. I jest to średnio 9000 elementów (kawałków – części desek)) na godzinę.

Od 2019 roku linia przetarcia będzie pracować na dwie zmiany

Pan Arula chce aby od 2019 roku tartak pracował na dwie zmiany – aby można było przecierać docelową ilość: 400000 m3 drewna przemysłowego. Równolegle do dwuzmianowej pracy kierownik myśli o dodatkowym podniesieniu zdolności przetarcia  o 20%. „Wymagane wtedy 240 taktów na minutę osiągniemy dzięki kilku przeróbkom” wyjaśnia  Jörgen Gunnarsson i sprawia wrażenie przekonanego, że i to oczekiwanie klienta będzie mogło być spełnione.

Tofan 2

 • Miejsce: Vörumaa/Estonia
 • Właściciel: Karl Hemin AB, Fagersta/ Szwecja
 • Powierzchnia zakładu: 12 ha (Toftan 2); 28 ha (Toftan 1)
 • Całkowita wartość inwestycji: 32 miliony euro
 • Wymiary drewna: średnica 8 do 20 cm (przeciętna średnica; średnia: 12 cm; 0,048m3 na kłodę), długość kłody: 3m
 • Gatunki drewna: 65% świerk, 35% sosna
 • Przetarcie: 200000 m3 na rok (plan 2018; na jedną zmianę); 400000 m3 na rok (plan 2019; na dwie zmiany)
 • Pracownicy: 18 (na jedną zmianę + 16 pracowników na drugą zmianę)
 • Rynki zbytu: Estonia, Chiny, Japonia, Litwa

CGV Gunnarsson

 • Rok założenia: 1951
 • Kierownictwo: Jurgen (sprzedaż), Tony (kierownik działu sterowanie) i Jonas (kierownik działu konstrukcyjnego)
 • Oferta: kompletne linie do sortowania tarcicy mokrej i suchej jak również wysokowydajne linie do strugania drewna, automatyzacja
 • Referencje (wyciąg): Derone, Holmen, Hemin, Moelven, Norra Skogsägarna, SCA, Setra, Södra, Vida
 • Sprzedaż(kraje niemieckojęzyczne): Scantec, Feldkirchen/Niemcy

Źródło: HOLZKURIER.COM

Strona 1 z 1

Polecane oferty:

OSTRZAŁKA VOLLMER
OSTRZAŁKA VOLLMER
3.	DREWNO NA OPAŁ – BRZOZA – PAPIERÓWKA 100mp
3. DREWNO NA OPAŁ – BRZOZA – PAPIERÓWKA 100mp
AUTOKLAW  2,4 x 13,2 m
AUTOKLAW 2,4 x 13,2 m