Brexit, a sprawa polska

pobierz artykuł jako PDF lub Drukuj

W dniu 24 stycznia br w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, na zaproszenie Departamentu Ekonomicznego Unii Europejskiej, odbyło się spotkanie poświęcone polskiemu przemysłowi drzewnemu w konetkście opuszenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. W spotkaniu uczestniczyli przedsiębiorcy z kilku firm drzewnych, Pani Jolanta Sławomirska z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (to ministerstwo przejęło nadzór nad przemysłem drzewnym) oraz przedstawiciel Biura Izby.
Co się wydarzy gdy Wielka Brytania opuści Wspólnotę Europejską? Jakie regulacje prawne zostaną wdrożone w życie? Czy brytyjczycy opuszczą Unię Celną i Wspólny Rynek Wewnętrzny? Dziś na te pytania nie ma jeszcze gotowej odpowiedzi. Jedno jest pewne. Negocjatorzy unijnii dążą do porozumienia handlowego na wzór umowy z Kanadą (CETA).
Dyrektor Departamentu Pani Małgorzata Kałużyńska, przedstawiła zebranym stan negocjajcji na chwilę obecną oraz dalszy kalendarz prac. Zespół DEUE przedstawił prezentację możliwych roziązań prawnych jakie w tej chwili brane są pod uwagę. Przedsiębiorcy przybyli na to spotkanie zapoznali negocjatorów z oczekiwaniami branży, a także zaproponowali kilka tematów do dalszych negocjacji, które w zasadzie trwają nieoprzerwanie.
Z kalendarza prac wynika, że do września 2018 roku należy zamknąć proces negocjacji, w październiku powinna być przyjęta umowa wyjścia oraz polityczne deklaracje. Wielka Brytania formalnie opuści Unię Europejską w dniu 1 kwietnia 2019 roku.
O postępach negocjacji Biuro Izby będzie informowane na bieżąco, a także zostanie włączone na odpowiednim etapie do rozmów. Mamy również zapewnienie, że podczas Kongresu KOOPDREW w dniu 10 września 2018 roku, Departament Ekonomiczny przedstawi informację o zakończonych negocjacjach i ustalonych rozwiązaniach prawnych. 

Strona 1 z 1

Polecane oferty:

Zużyty olej roślinny Gotowanie dla biodiesla
Zużyty olej roślinny Gotowanie dla biodiesla
Drewno opał brzoza
Drewno opał brzoza
Modrzew syberyjski - kantowki i sztachety
Modrzew syberyjski - kantowki i sztachety