NOWE ZASADY EKSPORTU DREWNA OKRĄGŁEGO PRZYGOTOWYWANE SĄ W ROSJI

pobierz artykuł jako PDF lub Drukuj

Rosja rozważa wprowadzenie rozwiązań które ograniczą eksport drewna okrągłego i  będą faworyzować firmy inwestujące w zakłady produkcyjne na jej terenie. Ma się to opierać o zunifikowany system kwotowy,   pozwalający przedsiębiorstwom, które będą produkować przetworzone wyroby z drewna, uzyskać stawki cła eksportowego na drewno okrągłe w wysokości 6,5% - znacznie niższe w stosunku do obecnych 25%. Co więcej, prawo do eksportu drewna nieprzetworzonego uzyskają tylko firmy z Dalekiego Wschodu. Ci eksporterzy którzy  z tego skorzystają, ale którzy zdolności produkcyjnych rozwijać nie będą, w ciągu kilku lat powrócą do wysokich stawek. Chodzi tu o zwiększenie skali produkcji wyrobów z drewna właśnie na obszarze Dalekiego Wschodu, skąd dostarczane są one na rynki Chin i Azji. Dziś, choć region ten posiada ¼ zasobów drewna Rosji, ma w eksporcie przetworzonych drzewnych produktów udział tylko 8%.

System taryf i kwot ma wystartować w 2018r. i objąć tymi kwotami ok. 4 mln m3 drewna rocznie. Udział w kwocie drewna z niskim cłem przydzielany będzie jego eksporterom na bazie wielkości ich eksportu z poprzedniego roku. Warunkiem będzie jednak udowodnienie, że udział wartości produktów przetworzonych w całym ich eksporcie wyniesie co najmniej 20%. Udział ten co roku będzie musiał być większy, aż do 35% w 2021r.

Warto wiedzieć, że eksport okrągłego drewna z Rosji stale rośnie, osiągając w 2016r. 20,7 mln m3, z czego Chiny kupiły 12,8 mln m3.

Cło nie będzie zależało od gatunku drewna. Na Syberii dominuje modrzew i syberyjski świerk (80% zasobów) i właśnie takie drewno jest głównym przedmiotem eksportu. Całkowite zasoby drewna na rosyjskim Dalekim Wschodzie wynoszą ok. 21 mld m3. Najwięcej posiada go Jakucja (8,8 mld m3) i rejon Chabarowska (5,2 mld m3)

Źródło: asia-news

Strona 1 z 1

Polecane oferty:

 ODCIĄG TROCIN S750
ODCIĄG TROCIN S750
OKLEINIARKA BRANDT KD 68
OKLEINIARKA BRANDT KD 68
Wałki sosnowe długość 220/250 cm
Wałki sosnowe długość 220/250 cm