Nowy pomysł Brukseli zrujnuje Lasy Państwowe i polski przemysł drzewny

pobierz artykuł jako PDF lub Drukuj

Z informacji uzyskanych bezpośrednio w Brukseli wynika, że w przyszłym tygodniu ma zostać przyjęte rozporządzenie dotyczące przyjęcia limitów na pozyskanie surowca w lasach. Limity wprowadzane są dlatego, że od roku 2021 lasy będą szczególnie chronione, ponieważ pochłaniają rocznie około 10 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Polscy dyplomaci w Brukseli przegrali z urzędnikami, lobbystami i ekologami w sprawie inicjatywy nazywanej "LULUCF".

Państwa, które odczują najbardziej to rozporządzenie to Polska i Finlandia. Według unijnych espertów pozyskanie drewna w lasach powinno wrócić i nie być wyższe od poziomu jaki był w latach 2000-2009. Oznacza to, że pozyskanie drewna zostanie zminiejszone o kilkanaście milinów metrów sześciennych rocznie i to już od roku 2020. Dyplomacja Polska całkowicie zignorowała problem, który jak się okzało, był znany ówczesnemu Ministrowi Środowiska J. Szyszce i Dyrektorowi Generalnemu LP K. Tomaszewskiemu. Proponowane zmiany nie były w żaden sposób konsultowane z branżą drzewną oraz innymi ministerstwami.

W grudniu 2017 roku min. Szyszko zaakceptował wstępne brzmienie rozporządzenia i... zniknął. Negocjatorzy polscy nie byli w stanie zablokować niekorzystnych rozwiązań z dwóch powodów. Po pierwsze brak instrukcji, po drugie w tym czasie trwał spór związany z Puszczą Białowieską i z tego powodu trafiali na mur.

Czy uda się jeszcze coś zrobić w tej sprawie? Nie wiemy. Z pewnością Izba Przemysłu Drzewnego będzie wpływać na administrację rządową by robić wszystko by zminimalizować nadchodzącą katastrofę dla naszej branży.

 

Strona 1 z 1

Polecane oferty:

Drewno okrągłe, dąb, buk.
Drewno okrągłe, dąb, buk.
 BRONA DO GAŁĘZI (ZGRABIARKA LEŚNA, GRABIE LEŚNE DO GAŁĘZI)
BRONA DO GAŁĘZI (ZGRABIARKA LEŚNA, GRABIE LEŚNE DO GAŁĘZI)
Kupię lipę, osikę, olchę, dłużyca, tartaczna, kłody, lipa,osika, olcha, dłużyca
Kupię lipę, osikę, olchę, dłużyca, tartaczna, kłody, lipa,osika, olcha, dłużyca