Nowy pomysł Brukseli zrujnuje Lasy Państwowe i polski przemysł drzewny

pobierz artykuł jako PDF lub Drukuj

Z informacji uzyskanych bezpośrednio w Brukseli wynika, że w przyszłym tygodniu ma zostać przyjęte rozporządzenie dotyczące przyjęcia limitów na pozyskanie surowca w lasach. Limity wprowadzane są dlatego, że od roku 2021 lasy będą szczególnie chronione, ponieważ pochłaniają rocznie około 10 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Polscy dyplomaci w Brukseli przegrali z urzędnikami, lobbystami i ekologami w sprawie inicjatywy nazywanej "LULUCF".

Państwa, które odczują najbardziej to rozporządzenie to Polska i Finlandia. Według unijnych espertów pozyskanie drewna w lasach powinno wrócić i nie być wyższe od poziomu jaki był w latach 2000-2009. Oznacza to, że pozyskanie drewna zostanie zminiejszone o kilkanaście milinów metrów sześciennych rocznie i to już od roku 2020. Dyplomacja Polska całkowicie zignorowała problem, który jak się okzało, był znany ówczesnemu Ministrowi Środowiska J. Szyszce i Dyrektorowi Generalnemu LP K. Tomaszewskiemu. Proponowane zmiany nie były w żaden sposób konsultowane z branżą drzewną oraz innymi ministerstwami.

W grudniu 2017 roku min. Szyszko zaakceptował wstępne brzmienie rozporządzenia i... zniknął. Negocjatorzy polscy nie byli w stanie zablokować niekorzystnych rozwiązań z dwóch powodów. Po pierwsze brak instrukcji, po drugie w tym czasie trwał spór związany z Puszczą Białowieską i z tego powodu trafiali na mur.

Czy uda się jeszcze coś zrobić w tej sprawie? Nie wiemy. Z pewnością Izba Przemysłu Drzewnego będzie wpływać na administrację rządową by robić wszystko by zminimalizować nadchodzącą katastrofę dla naszej branży.

 

Strona 1 z 1

Polecane oferty:

Sklejka okoume wodoodporna melaminowa 2500x1220 kl. II/III - grubość 15 mm
Sklejka okoume wodoodporna melaminowa 2500x1220 kl. II/III - grubość 15 mm
kantówka dł. do 6m - sosna
kantówka dł. do 6m - sosna
Modrzew syberyjski - kantowki i sztachety
Modrzew syberyjski - kantowki i sztachety