Pojawi się nowa konkurencja dla europejskich dostawców tarcicy liściastej

pobierz artykuł jako PDF lub Drukuj

Pochodzić będzie z Wietnamu. W 2019r. wchodzi bowiem w życie EU-Vietnam Free Trade Agreement (EVFTA), czyli umowa z UE o bezcłowym handlu. Eksperci szacują, że import tarcicy z Wietnamu już w 2020r. osiągnie wartość 1 miliarda USD, wobec obecnego, o wartości ok. 650 mln USD – tak twierdzi Vietnam Timber and Forest Association.
Należy się spodziewać, że wietnamska tarcica, dotąd eksportowana głównie do Niemiec, Francji, Hiszpanii i Włoch, trafi też na rynki innych europejskich krajów. Trafi na podatny grunt, bo szacuje się też, że popyt na drzewne produkty w całej EU jest ogromny. Jednak europejscy producenci i inni eksporterzy drewna na ten rynek muszą liczyć się z poważną konkurencją.

EVFTA jest za to szansą dla europejskiego przemysłu produkującego maszyny i narzędzia do obróbki drewna, które będą mogły być eksportowane do Wietnamu z zerową stawką celną

Dziś jeszcze tylko mała grupa wietnamskich producentów jest przygotowana, aby sprostać wysokim europejskim standardom i wymaganiom stawianym produktom z drewna. Jednak to się już zmienia.

Cały wietnamski eksport drewna i drzewnych produktów osiągnął w 2017r.  8 mld USD – więcej niż oczekiwano. Największy, kilkunastoprocentowy  wzrost zanotowano w wypadku USA, Korei i Kanady. Jest jednak obawa, że polityka ochrony własnego rynku realizowana przez administrację prezydenta Trumpa może istotnie ograniczyć eksport do USA.

Obecnie najważniejsze dla wietnamskiego drewna rynki to właśnie USA, Chiny, Japonia, UE i Korea.

Żródło:www.en.vietnamplus.vn

Strona 1 z 1

Polecane oferty:

WALCE KLEJOWE SCM
WALCE KLEJOWE SCM
Sklejka iglasta - sosna format 2440x1250 w klasie jakości II/III - grubość 12mm
Sklejka iglasta - sosna format 2440x1250 w klasie jakości II/III - grubość 12mm
WYRÓWNIARKO-GRUBOŚCIÓWKA FORMAT4
WYRÓWNIARKO-GRUBOŚCIÓWKA FORMAT4