Sortuj według: najnowsze
najstarsze

Informacja o stwierdzonych efektach przerobu drewna poklęskowego.

19-12-2017

Informacja o stwierdzonych efektach przerobu drewna poklęskowego.

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego wielokrotnie kwestionowała wysokość cen drewna tartacznego, pochodzącego z rejonów dotkniętych sierpniowym huraganem. Lasy Państwowe uznawały je bowiem w znacznej części za pełnowartościowe i stosowały do sprzedaży  te same ceny, które dotyczyły surowca z normalnego pozyskania. Oczywiście mówimy tu o drewnie zaklasyfikowanym jako WO i WK (dłużyce i kłody tartaczne).

Trzy miesiące po huraganie - konferencja dyr. K. Tomaszewskiego

12-11-2017

Trzy miesiące po huraganie - konferencja dyr. K. Tomaszewskiego

W dniu 08 listopada br. odbyła się konferencja prasowa Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego, dotycząca wyników 3-miesięczych działań LP prowadzonych w celu zagospodarowania drewna z terenów sierpniowych wiatrołomów.

Szacowana wielkość drewna do zagospodarowania to około 10 mln. m3. Do tej chwili zagospodarowano już ponad 1,2 mln m3, a do końca roku planowane jest kolejne 1,7 mln. m3.

Klapa sprzedaży drewna poklęskowego

13-10-2017

Klapa sprzedaży drewna poklęskowego

"...Dziś już znamy pierwsze wyniki sprzedaży pozostałych 1,2 mln m3 drewna poklęskowego, na które zdaniem dyrektora generalnego LP należało poczekać. Oczywiście to pierwszy etap, będą pewnie dogrywki, ale wynik i tak jest szokujący, bo sprzedano dotąd… tylko 3,6 % tego, co planowano. To wg danych z dn. 13 października zaledwie ok. 44 tys. m3. Resztę skierowano na dogrywkę. Zaryzykuję i powiem, że w ramach dogrywek (jeśli kolejne w ogóle będą) zmieni się niewiele. Przecież to proste – jeśli ktoś lokalnie odczuwał dramatyczne braki drewna na IV kwartał, to już je wcześniej kupił, nawet za obecną, zawyżoną cenę..."

Kluczem do sprzedaży drewna z wiatrołomów jest jego cena

10-10-2017

Kluczem do sprzedaży drewna z wiatrołomów jest jego cena

"...Po serii nieudanych prób sprzedaży drewna niepełnowartościowego  za cenę drewna pełnowartościowego doszło do sytuacji, gdy władze LP postanowiły jednak ceny tego pierwszego  obniżyć, dopuścić do zakupów wszystkich chętnych i ograniczyć budowę części historii zakupów kupujących to drewno podmiotów. Stracono jednak prawie 2 miesiące czasu, co nieuchronnie doprowadziło do pogłębienia deprecjacji drewna i utraty części jego wartości..."

Komentarz do efektów sprzedaży drewna poklęskowego

02-10-2017

Komentarz do efektów sprzedaży drewna poklęskowego

"...Do leśnych decydentów najwyraźniej nie dotarło, że niewielu jest tak niemądrych, aby oferować ceny maksymalne za połamane i coraz bardziej zasiniałe drewno (którego raczej nie da się skutecznie  reklamować – a może się mylę ?). W efekcie, choć z oferty 1,64 mln m3 mogły sprzedać 1,2 mln m3, to sprzedały – tylko 0,45 mln m3..."