Sortuj według: najnowsze
najstarsze

USA podwaja import tarcicy z Europy

11-12-2017

USA podwaja import tarcicy z Europy

W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2017r.  USA zaimportowały 30,4 mln m³ tarcicy iglastej, czyli o 5% mniej w porównaniu z analogicznym okresem 2016r. (32 mln m³). Z Europy sprowadzono dwa razy więcej.

Spadek sprzedaży do krajów Afryki Północnej w 2016 r

20-11-2017

Spadek sprzedaży do krajów Afryki Północnej w 2016 r

Największym dostawcą tarcicy iglastej w ten region była w zeszłym roku Finlandia. Dzięki zwiększeniu wolumenu eksportu o 4 % do 3,13 mln m3 oraz spadkowi rosyjskich i szwedzkich dostaw, możliwe było objęcie pozycji lidera. Głównym partnerem handlowym Finlandii był Egipt. W sumie 1,34 mln m3 tarcicy iglastej, czyli więcej o 7 %, trafiło do kraju nad Nilem. Wynik ten stanowił łącznie drugi co do wielkości przepływ handlowy.

Niemcy: wzrost eksportu drewna iglastego

09-11-2017

Niemcy: wzrost eksportu drewna iglastego

Niemiecki eksport iglastego drewna okrągłego wzrósł o 3% w okresie od stycznia do sierpnia, w porównaniu do roku poprzedniego. Zagranicę sprzedano  1,59 mln m3.

ŚWIATOWY RYNEK DRZEWNY – SZACUNKOWE WYNIKI 2016 I PROGNOZY NA 2017 ROK DLA REGIONU EKG

30-04-2017

ŚWIATOWY RYNEK DRZEWNY – SZACUNKOWE WYNIKI 2016  I PROGNOZY NA 2017 ROK DLA REGIONU EKG

Na rynkach Ameryki Północnej i Europy odnotowano umiarkowany wzrost zużycia, stymulowany generalnie pozytywnymi tendencjami w gospodarce i poprawą koniunktury w sektorze budownictwa. W krajach WNP, dla kontrastu, pogarszające się warunki ekonomiczne i osłabienie kursów lokalnej waluty przyczyniły się do spadku zużycia tarcicy i płyt o ponad 4%.

Podobnie jak w latach poprzednich, niestabilność kursów walut odgrywała ważną rolę w handlu drewnem i produktami drzewnymi. Widoczne to było w szczególności w Stanach Zjednoczonych, gdzie import produktów drzewnych wzrósł o ok. 10%, podczas gdy eksport obniżył się w zbliżonej skali, w efekcie umocnienia kursu dolara USA. W krajach WNP osłabienie rubla spowodowało osiągnięcie rekordowego poziomu eksportu większości grup produktów drzewnych, w wielu przypadkach kompensując spadek popytu wewnętrznego i prowadząc do wzrostu produkcji.

Rosja zwiększa eksport tarcicy iglastej

27-04-2017

Rosja zwiększa eksport tarcicy iglastej

Rosja wyeksportowała w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku 3,6 mln m³ tarcicy iglastej. Oznacza to wzrost o 18% w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku, pokazują wstępne dane  Federalnej Służby Celnej FR.