Sortuj według: najnowsze
najstarsze

ŚWIATOWY RYNEK DRZEWNY – SZACUNKOWE WYNIKI 2018 I PROGNOZY NA 2019 ROK DLA REGIONU EKG

06-02-2019

ŚWIATOWY RYNEK DRZEWNY – SZACUNKOWE WYNIKI 2018  I PROGNOZY NA 2019 ROK DLA REGIONU EKG

Kolejna coroczna sesja Komitetu ds. Lasów i Przemysłu Leśnego Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ (zwanego dalej „Komitetem”) miała miejsce w dniach 5-9 listopada 2018 roku w Vancouver (Kanada). Jak co roku, na sesji Komitetu przeanalizowano aktualną sytuację rynku drewna i wyrobów drzewnych oraz perspektywy jego rozwoju w kolejnym roku w „regionie EKG”, obejmującym: Amerykę Północną (Kanadę i Stany Zjednoczone), Europę (42 kraje, od Islandii po Turcję) oraz Wspólnotę Niepodległych Państw (WNP). Materiał niniejszy prezentuje wybrane informacje z oświadczenia, wydanego po sesji Komitetu, w tym zestawienia statystyczne, sporządzone przez Komitet w oparciu o dane dostarczone przez kraje członkowskie.

USA podwaja import tarcicy z Europy

11-12-2017

USA podwaja import tarcicy z Europy

W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2017r.  USA zaimportowały 30,4 mln m³ tarcicy iglastej, czyli o 5% mniej w porównaniu z analogicznym okresem 2016r. (32 mln m³). Z Europy sprowadzono dwa razy więcej.

Spadek sprzedaży do krajów Afryki Północnej w 2016 r

20-11-2017

Spadek sprzedaży do krajów Afryki Północnej w 2016 r

Największym dostawcą tarcicy iglastej w ten region była w zeszłym roku Finlandia. Dzięki zwiększeniu wolumenu eksportu o 4 % do 3,13 mln m3 oraz spadkowi rosyjskich i szwedzkich dostaw, możliwe było objęcie pozycji lidera. Głównym partnerem handlowym Finlandii był Egipt. W sumie 1,34 mln m3 tarcicy iglastej, czyli więcej o 7 %, trafiło do kraju nad Nilem. Wynik ten stanowił łącznie drugi co do wielkości przepływ handlowy.

Niemcy: wzrost eksportu drewna iglastego

09-11-2017

Niemcy: wzrost eksportu drewna iglastego

Niemiecki eksport iglastego drewna okrągłego wzrósł o 3% w okresie od stycznia do sierpnia, w porównaniu do roku poprzedniego. Zagranicę sprzedano  1,59 mln m3.

ŚWIATOWY RYNEK DRZEWNY – SZACUNKOWE WYNIKI 2016 I PROGNOZY NA 2017 ROK DLA REGIONU EKG

30-04-2017

ŚWIATOWY RYNEK DRZEWNY – SZACUNKOWE WYNIKI 2016  I PROGNOZY NA 2017 ROK DLA REGIONU EKG

Na rynkach Ameryki Północnej i Europy odnotowano umiarkowany wzrost zużycia, stymulowany generalnie pozytywnymi tendencjami w gospodarce i poprawą koniunktury w sektorze budownictwa. W krajach WNP, dla kontrastu, pogarszające się warunki ekonomiczne i osłabienie kursów lokalnej waluty przyczyniły się do spadku zużycia tarcicy i płyt o ponad 4%.

Podobnie jak w latach poprzednich, niestabilność kursów walut odgrywała ważną rolę w handlu drewnem i produktami drzewnymi. Widoczne to było w szczególności w Stanach Zjednoczonych, gdzie import produktów drzewnych wzrósł o ok. 10%, podczas gdy eksport obniżył się w zbliżonej skali, w efekcie umocnienia kursu dolara USA. W krajach WNP osłabienie rubla spowodowało osiągnięcie rekordowego poziomu eksportu większości grup produktów drzewnych, w wielu przypadkach kompensując spadek popytu wewnętrznego i prowadząc do wzrostu produkcji.